T.C.
İstanbul Üniversitesi
Sanal Turu

 

ECZACILIK MÜZESİ

 

MÜZE HAKKINDA

    İÜ Eczacılık Fakültesi Türk Eczacılık Tarihi Müzesi, 1960 yılında Prof. Dr. Turhan Baytop tarafından kişisel koleksiyonu ve yakın arkadaşlarının verdiği tarihi malzemelerle kurulmuştur. Ecz. Remzi Kocaer’in katkılarıyla koleksiyon genişletilmiş ve A Blok zemin katta bir odaya yerleştirilmiş, 7 Mayıs 1968 tarihinde “Türk Eczacılık Tarihi Müzesi” adıyla hizmete girmiştir.
    Eşya sayısının artması ve odaya sığmaması nedeniyle müze, 1984 yılında C Blok birinci bodrum katında daha büyük bir odaya taşınmış ve 15 Temmuz 1984 günü yeniden ziyarete açılmıştır.
    17 Ağustos 1999 depremi sonrası 2005 yılında başlayan C blok güçlendirme çalışmaları 2010 yılında tamamlanabilmiştir. Yenilenen binanın birinci katında, dekanlık yanındaki iki salon müzeye ayrılmıştır. Geçen dönemin olumsuz şartlarından etkilenen müze malzemeleri (tavan, avizeler, perdeler) restore edilerek, yeni teşhir vitrinleri Selçuk Ecza Deposu sponsorluğunda müzeye kazandırılmıştır. 

YAPIM EKİBİ

Prof. Dr. Ahmet Oğul ARAMAN - İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı
Prof. Dr. Afife MAT - İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı
Prof. Dr. Aydemir OKAY - İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı
Doç. Dr. Gülin TEREK ÜNAL - İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı
Ali Efe İRALI - İstanbul Üniversitesi 3 Boyutlu Tasarım Uzmanı

 

SANAL TUR

 

.

 

OBJELERYukarıdaki resimlerden istediğiniz bir tanesinin üzerine tıklayarak görüntüyü açabilirsiniz.
Görüntüyü, klavyenizin ok tuşlarına basarak veya farenizin birinci tuşunu basılı tutup hareket ettirerek aktifleştirebilirsiniz.